Co dobře roste a plodí ve Lžovicích

Krátký souhrn toho, co mi z méně známých ovocných stromků dobře roste ve Lžovicích:

Muchovník – kdo nezná, je to keř (ale dá se stříhat i do menšího stromku). Lidi ho popisují jako borůvku, s ní nemá nic společného, ale děti ho podobně milují, dozrává před borůvkama a navíc není závislý na kyselé půdě. Hluboko koření a tak snáší dobře i sucha, takže doporučuji! U nás se pěstuje nejčastěji olšolistý nebo lamarkův. Oběma se tu daří dobře. Olšolistý se dá použít na plot i jako okrasný keř.

Višeň plstnatá – nepočítám-li rok 2024, kdy vše omrzlo, tak višeň plstnaté se daří. Sice nemá moc velká plody a většina z nich je pecka, ale na zobání vitamínů a chuťově fajn. Trpí moniliozou podobně jako meruňky, ale vždy dobře odrůstá (na rozdíl od meruněk, kdy je monilióza i jednoduše zabije).

Moruše – lidi je moc nepěstují, i když v Týnci u hřbitova rostou. Jsou skvělé a plné vitamínů. Vypadá to, že se jim tu celkem daří.

Hlošiny – nejsou moc známé, ale daří se jim tu dobře a to jak okoličnaté tak i multiflory. Navíc jsou po dozrání chutné a dozrávají docela pozdě (září-říjen), kdy už pomalu nic jiného drobného neroste. Děti je opět milují.

Mišpule – rostou tu skvěle, dokonce plodily dobře i v roce 2024. Jsou plné vitamínů, i když jsou lidi, kterým vadí konzistence plodů (jí se až po zhniličkování). Jsou to velmi pěkné stromy s krásnými listy, takže vypadají dobře i v okrasné zahradě.

Dříny – peckoviny s malými plody asi 1,5cm (ale jsou i velkoplodé kultivary několik cm). Jsou extrémně zdravé, i když některé trpké. Musí se proto jíst co nejpozději, až když opadávají ze stromu. Daří se jim tu velmi dobře. Skvělé na likéry, ale i marmelády a pod.

Kdoule – pěkné stromky, na jaře krásné velké květy. Vypadá to, že se jim tu celkem daří, i když je nemám na zrovna dobrém místě. Ale rok 2024 také umrzly.

Kiwi – zkouším jak arguty tak nově i actinidie. Rostou pěkně, ale to omrzání je problém. Když zrovna nepomrznou, plodí dobře.

Fíky – s nimi je potíž. Rostou dobře i venku bez ochrany, ale zatím ty, které venku plodily, tak moc nedozrávají. Čekám na ty, které ještě neplodily a zkouším nové kultivary s kratší zrací dobrou, ty by tu mohly být pak velmi zajímavé.

Mám tu i další vzácnější stromy a keře, některé rostou dobře, ale většina je mladá, ještě neplodila, tak uvidím, jak to s nimi bude v dalších letech – jako například Paw Paw (asimina triloba), keřové višně, akébie atd.

Kdy stříhat peckoviny

Malé doporučení pro Týnec a okolí – pokud si stříháte/řežete stromy sami, nejste na nikom závislí a jde o jeden/dva stromky (a ne pár desítek, jak mám já ;), doporučuji peckoviny stříhat co nejpozději, klidně až po odkvětu. Proč? Je to ze dvou důvodů:

  1. Minulý rok skoro všechno zmrzlo, místo do ovoce šla energie do přírůstku, tak oslabení růstu pozdním stříhání je ok, vlastně někdy i k užitku.
  2. Pupeny peckovin už se začínají nalévat. Vypadá to, že opět vyraší celkem brzy a je opět šance, že zase většina květů zmrzne. Pokud stříháte pozdě, uvidíte, kolik vám toho umrzne a hlavně co přežije a podle toho můžete stříhat, aby byla alespoň nějaká úroda.